
Після зіткнення на місце ДТП у Рівному прилітає дрон, вивчає ситуацію та оперативно передає всю інформацію до командного пункту поліції. Це не переказ фантастичного фільму, а інноваційне рішення, яке запропонував студент Міжнародного економіко-гуманітарного університету імені академіка Степана Дем’янчука Валентин Водяницький. Свою наукову роботу він уже представив на Міжнародній студентській олімпіаді «ІТ Universe — 2025», здивувавши журі з Каліфорнії і здобувши третє місце.
Студент доводить, що завдяки використанню штучного інтелекту дрон можна навчити виконувати функції поліцейських. Він уже написав спеціальний алгоритм, завдяки якому дрон буде самостійно ухвалювати рішення на місці дорожньо-транспортної пригоди, а ще не дасть порушнику уникнути відповідальності. Дрон завдяки сучасним камерам, тепловізору та сенсорам буде передавати інформацію у режимі реального часу, що робить його набагато ефективнішим від відеокамер, якими обладнані більшість перехресть у Рівному.
Валентина Юскович-Жуковська, науковий керівник, заступник декана факультету кібернетики МЕГУ:
— На важливих перехрестях у Рівному встановлено відеокамери. Однак камери не здатні вести відеоспостереження більше від свого радіусу дії. Наприклад, трапилася ДТП, а поблизу відеокамери відсутні. Може бути інший варіант: по місту затори, і важко проїхати швидко на місце скоєння ДТП. Тому поліцейський автомобіль може бути обладнаний дроном. Вони — невеликі, тому дрон можна зберігати й у багажнику. За таких умов на місце ДТП може одразу вилетіти дрон, який зафіксує подію та все, що сталося. Йдеться про марки автомобілів, їхні номерні знаки та те, хто перебуває за кермом транспортного засобу. Коли дрон бачить, що водій намагається втекти з місця аварії, то він почне його переслідувати, передаючи його координати поліції у режимі реального часу.
Може бути й інше застосування дрона. До прикладу, патрульна поліція знає, що у конкретному місці у години-пік часто трапляються ДТП, тому в такому місці може працювати дрон.Тобто дрон може нести повноцінне чергування, і один дрон з штучним інтелектом може замінити кілька екіпажів дорожньо-транспортної поліції. Спеціальні сенсори та камери комп’ютерного зору забезпечать роботу дрона в будь-який період доби. Варто враховувати, коли водії знають, що на певній ділянці дороги працює дрон, то вони і самі не будуть порушувати правил дорожнього руху. Водії точно зменшуватимуть швидкість і будуть більш обачними за кермом.
Валентин Водяницький, студент третього курсу факультету кібернетики МЕГУ:
— Офіційна статистика Міністерства внутрішніх справ свідчить, що за 2024 рік було зафіксовано більше 23 тисяч дорожньо-транспортних пригод. У результаті ДТП було близько 3 тисяч загиблих українців. Оскільки проблема серйозна, то я із науковим керівником запропонував варіант можливого покращення ситуації із застосуванням технологїй штучного інтелекту. Я розробив модель штучного інтелекту, яку можна встановити на уже готовий дрон. Особливо цінною робота дрона буде у великих містах в години пік та у віддалених населених пунктах, куди довго добиратися поліції. За таких умов дрон прибуватиме на місце ДТП набагато швидше, ніж поліцейський екіпаж. Коли дрон прилетить на місце виклику, то диспетчерський пункт у режимі реального часу зможе бачити, що там відбувається.
Також дрон може переслідувати порушника. Його максимальна швидкість — 150 км/год. Окрім цього, дрон може патрулювати трасу та виявляти проблеми на дорозі. Відповідно до моїх підрахунків, вартість поліцейського дрона більш серйозної моделі — до 20 тисяч доларів. Якщо це буде FPV-дрон, то його вартість складатиме близько 3 тисяч доларів. Якщо ж підсумувати загальну вартість відеокамер, необхідних для встановлення на автотрасах, то придбати дрон для поліції буде фінансово вигіднішим та ефективнішим.
Богдан СЛОНЕЦЬ.